personel devam kontrol sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemleri...

Personelin is yerine giris çıkısları ve çalısma kontrolü, rmaların isyeri verimliligini arttırma konusunda üzerinde önemle durdugu konular. Personelin ise gelis gidis vakitleri, isyerindeki çalısma devamlılıgı yada mesaisini nasıl degerlendirdigi ölçülebilir olmasına ragmen, takibive tespitini yapmak bazen güçlesmekte

Personel devam kontrol ve geçis sistemleri (PDKS) bu konu rmalara teknolojik bir kolaylık saglamakta. Kartlı geçis sistemi de da diyebilecegimiz bu takip sistemiyle, personele ait kimlik bilgilerini içeren manyetik kartlar, giris-çıkıs bilgilerini ana bilgisayara aktaran elektronik veri okuyucu PDKScihazlarına girilerek personelin mesai süreleri tespit edilmekte ve gerektiginde raporlanabilmekte. Bu sistem sadece personel giris-çıkıslarını takip etmekle kalmaz, devam kontrol sistemleriyle de mesai içinde geçen zamanın verimli degerlendirilip degerlendirilmedigi ile ilgili veri takibini de olanaklı hale getirir. Örnegin yemekhaned yemek yeme zamanı, dinlenme ve ihtiyaç zamanları için belli kapılardan geçis tespiti vs. gibi rma içi mesai kontrolü ve ölçümü yapılabilmektedir.

PDKS sistemi aracılıgıyla gelen bilgiler, çalısma ve ücretlendirme belgeleri ya da bordrolara esas olacak gerekli verileri saglamakta, ayrıca ayrıntılı bir puantaj, fazla mesai, geç giris erken çıkıs, izinler vs ... gibi mesai verimliligini ölçen raporlar da sunabilmektedir.

Her rmanın kendi is yapısı ya da is akısına baglı olarak farklı farklı PDKS yazılım paketleri ile ise uygun esnek bir denetim sistemi olusturulabilmektedir. Isyeri verimliligi açısından çok büyük yararlar saglayan bu sistemler, hem kolay kullanımları, insan hatasını sıfıra indiren dijital güvenligi hem de her türlü vardiyalı ya da vardiyasız çalısma biçimlerine uyarlanma esnekligiyle, gün geçtikçe yaygınlasmakta ve kullanım oranı artmakta.Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) Nedir ?

Personel Devam Kontrol Sistemleri(PDKS)

Personele dagıtılan kimlik kartları - Parmak izi veya yüz sekilleri kullanılarak, belirli yerlere yerlestirilen okuyucu terminaller aracılıgı ile, isletmelerde personel giris - çıkıs saatlerinin dijital ortamda kaydedilerek hataya ve unutmaya yer vermeden personelin belirli bir dönem içerisinde kaç gün ve kaç saat çalıstıgını; izin, geç gelme, erken gitme ve gelmeme gibi kayıp zamanlarını belirleyen, verimligin anahtarı çagdas sistemlerdir. PDKS, bordroya esas puantajın ve devam kontrole iliskin çok çesitli raporların elde edilmesini saglar.